Spring 2018 M2 Schedule

Home / MainHomePage / Spring 2018 M2 Schedule
Spring 2018 M2 Schedule

The first week of lessons begins on January 29.

2018 M2 Schedule

                January 29-Feb 1            February 20-22*             March 12-15
February 5,6       February 26-March 1         April
9-12                  April 30-May 3
February 12-15   March 5-8                       April 16-19
*(April 23 for
Feb. 19; May 9 for Feb. 7 & May 10 for Feb.8)  

Student roster posted below!!

Monday

time student name inst. rm teacher
4:30 Mackenzie Anders flute PR#1 W. Barker
5:00 Ryann Bicknell flute PR#1 W. Barker
5:30 Hannah Schadler flute PR#1 W. Barker
6:00 Gabriella Baye flue PR#1 W. Barker
6:30 Emma Rodabagh oboe PR#1 Molly Almes
3:30 Kaitlyn Wild clarinet PR#4 Dennis McElroy
4:00 SCAPA student clarinet PR#4 Dennis McElroy
4:30 Claire Melvin clarinet PR#4 Dennis McElroy
5:00 Jenna Fugazzi clarinet PR#4 Dennis McElroy
5:30 Seiro Ito clarinet PR#4 Dennis McElroy
6:00 AJ Pacheco Clarinet PR#4 Dennis McElroy
6:30 Islam Abushareah clarinet PR#4 Dennis McElroy
7:00 Alexandra martin clarinet PR#4 Dennis McElroy
7:30 madison Anders bass Clarinet PR#4 Dennis McElroy
7:30 Emily Rampulla clarinet PR#4 Dennis McElroy
3:30 Ben Weathers Trombone PR#3 Robert Lawson
4:00 Ellison Capers Trombone PR#3 Robert Lawson
4:30 Elijah Lane Trombone PR#3 Robert Lawson
5:00 Eli Lane Trombone PR#3 Robert Lawson
5:30 Luke Dailey Trombone PR#3 Robert Lawson

Tuesday

time student name inst. rm teacher
3:30 Ben Kosieniak perc ensemble Josh Smith
4:00 Annelise King perc ensemble Josh Smith
4:30 Graeme Miracle perc ensemble Josh Smith
5:00 Isaiah Emmons perc ensemble Jim Schade
5:30 Addyson Kirkhope perc ensemble Jim Schade
5:00 Isaac Peck Saxophone PR#4 Jonathan Nickel
5:30 Colin O’Laughlin Alto Saxophone PR#4 Jonathan Nickel
6:00 Xinyu Wang Alto Saxophone PR#4 Jonathan Nickel
6:30 Houston Beyert alto Saxophone PR#4 Jonathan Nickel
7:00 Shelby Matthews Alto Saxophone PR#4 Jonathan Nickel
7:30 Isabella Sage Tenor Saxophone PR#4 Jonathan Nickel

Wednesday

time student name inst. rm teacher
3:30 Luke Ranson tuba Ensemble T aylor Rock
4:00 Jake Alford tuba Ensemble Taylor rock
4:30 Xavier Stone tuba Ensemble Taylor rock
5:00 Adam Carey tuba Ensemble Taylor rock
5:30 Jackson Smith tuba Ensemble Taylor rock
6:00 Mason Pollack Euphonium ensemble taylor rock
4:30 Anna Compton French Horn PR#3 Nathan Barker
5:00 Liam O’Connoer French Horn PR#3 Nathan Barker
6:00 Amelia Mintu Bassoon PR#4 Logan Blackman

Thursday

time student name inst. rm teacher
4:00 Morgan Drake Trumpet PR#2 Jonathan Stites
4:30 Laura McPherson Trumpet PR#2 Jonathan Stites
5:00 Lydia Luciano Trumpet PR#2 Jonathan Stites
5:30 Jeffrey Imes Trumpet PR#2 Jonathan Stites
6:00 jacob Kerr Trumpet PR#2 Jonathan Stites